6 клас НУШ

 

Критерії оцінювання у форматі PDF 

_____________

 Правила безпечної роботи та поведінки у майстерні

Навчальні майстерні є приміщеннями з підвищеними ризиком отримати травму через насиченість верстатами та іншими обладнанням для виконання роботи з великою кількістю виступаючих рукояток та інших частин. Для виконання робіт на робочому місці використовують гострі або важкі інструменти, якими можна поранитися або поранити однокласника. 

_____________________

2023-2024 навчальний рік

_____________

Модуль 2. Технології аплікації

Орієнтовний виріб.  Дрібний аксесуар з деревини

Зараз в наш час дуже стильно мати виріб, який би був виготовлений власноруч. Переглянувши різні варіанти виробів в мережі Інтернет я вирішив виготовити брелок з деревини, який може бути аксесуаром, сувеніром та подарунком. Це зараз брелок - брязкальця. А в ХVIII столітті мати маленьку прикрасу на ланцюжку було дуже престижно. Саме слово "брелок" французького походження і означає невелика прикраса-підвіска на годинниковому ланцюжку або браслеті.  У XX столітті брелоки мали виключно утилітарне призначення і стали використовуватися в якості підвіски для ключів, яка утримувала їх в єдиній зв’язці. 

До виробу необхідно висунути ряд вимог, які допоможуть нам сконструювати, виготовити та оцінити брелок.

Завдання 1. Оберіть з таблиці вимоги. Розділіть їх на дві групи: основні та додаткові. Запишіть в зошит.

Для покращення естетичних властивостей можна додати накладки з картону, паперу, пластику або тонкої пластинки іншої деревини.

Завдання 2. Додай свої зразки, знайшовши їх за допомогою мережі Інтернет. Збережи у смартфоні (планшеті) або роздрукуй. 

Інформація до проєкту

Завдання 3. Запиши у зошит.

 Деревина – це конструкційний матеріал, який отриманий з дерев. З висушених пиломатеріалів певних розмірів виготовляють вироби. Кожне дерево має деревину з набором властивостей. Є листяні та хвойні породи, м’які та тверді породи, є деревина з білим, коричневим, рожевим та іншим забарвленням, смугаста та однорідна.

Породи деревини з невираженою текстурою (підходять для оздоблення різними способами): липа, вільха, береза.

Породи з вираженою текстурою (зазвичай не потребують оздоблення через наявність красивого малюнка волокон): сосна, ясен.Завдання 4. Прочитай для ознайомлення

Найбільше використовується ділової деревини в будівництві. Друге місце посідає транспорт (особливо залізничний), третє — вугільна і гірничорудна промисловість. Крім того, деревину широко використо­вують у машинобудуванні, целюлозно-паперовій та меблевій промис­ловості. 

Значна територія України вкрита лісами, які є сировиною для отримання деревини. Тому ці території і стали значними осередками деревообробництва. Майстри виготовляли традиційні вироби: посуд, бочки, побутові предмети, знаряддя праці, іграшки та забавки, транспортні засоби тощо. Такі вироби призначалися як для споживання на тій же території так і для продажу туди, де деревини було обмаль і вона цінувалася більше. Більшість виробів виготовлялися з оздобленням. Оздоблювали різними способами: розписом, випалюванням, різьбленням, вставками тощо. Найбільш поширеним є різьблення. Відомим та оригінальним є гуцульське та яворівське різьблення, які поширені на Заході нашої держави.


Основи технології та матеріалознавства
Частина 1

Розглянемо деякі правила розмічання. Перед розмічанням слід оглянути заготовку з пиломатеріалу на наявність вад та відмітити ці місця. Їх не слід використовувати. Також слід розташовувати деталі так, щоб відходів було якомога менше. Якщо дві деталі розташовані поряд, то слід залишити місце 2-3 мм для розпилювання. Оскільки брелок має бути красивим, то бажано підібрати деревину з гарним малюнком волокон.


Найбільш поширені інструменти для розмічання – олівець, лінійка  та кутник. Лінійку застосовують для вимірювання розмірів, відкладання відрізків, проведення прямих ліній. Кутник – це лінійка з колодкою під прямим кутом. Завдяки такій конструкції кутник дозволяє розмітити риску під прямим кутом. 

Якщо виріб має складну форму, то слід намалювати її на шматку картону та вирізати. Ми отримаємо шаблон. Його слід обвести, поклавши на заготовку.

Як точно та рівно відрізати шматок від квадратного або прямокутного пиломатеріалу? Для цього відміряють необхідну відстань від торця та за допомогою кутника проводять перпендикулярну риску до базової крайки. Потім за допомогою кутника  наносять риски на інші сторони.

Пиляють дрібнозубою ножівкою. Спочатку запилюють заготовку з широкої сторони з використанням упорного бруска, потім запилюють наступну сторону з використанням упорного бруска. При цьому зубчики ножівки мають попасти у вже зроблений запил. І так далі по кругу. Такий спосіб дозволяє рівно та без сколів відрізати заготовку
 
Частина 2

Багато деталей виробу мають округлі форми. Якщо округлення має значний радіус (більше 5 мм), то кут спилюють рашпілем, потім зашліфовують шліфувальною колодкою та шліфувальною шкуркою. Малі округлення (5 мм та менше) відразу зішліфовують шліфувальними колодками з крупним абразивом. Потім поверхню шліфують дрібнозернистою шліфувальною шкуркою.

З’єднання деталей – дуже відповідальна технологічна операція. Тому необхідно виконати її якомога якісніше. 

Найчастіше виконують з'єднання за допомогою клею ПВА, що призначений для склеювання деревини.

Поверхні мають бути рівними та чистими. Чим більша площа контакту деталей з клеєм, тим міцніше буде з'єднання. Для зміцнення з'єднання необхідно деталі стиснути різними пристосуваннями. Найчастіше використовують струбцини різної конструкції. Можна також використати лещата або вантаж.


Для зміни кольору краще використовувати морилки - розчини спеціальних барвників у спирті, воді або олії.

Кожний виробник розробляє та випускає свою гаму кольорів.

4. Заключний етап 

Дай відповідь на запитання.

Що нового ти дізнався під час опрацювання цього проєкту? 

Які нові слова ти дізнався та вивчив?

Які переваги твого виробу?

________

Модуль. Технології в побутовій діяльності. Екологія житла та довкілля.

Тема 1. Проблеми сталого розвитку:  вплив технологій на довкілля.  

Перегляньте зі смартфону за кодом відео
Запишіть визначення у зошит
Сталий розвиток (англ. sustainable development), також стійкий розвиток, гармонійний розвиток, збалансований розвиток — загальна ідея щодо необхідності встановлення балансу між задоволенням сучасних потреб людства і захистом інтересів майбутніх поколінь, зокрема забезпечення їх потреби в безпечному та здоровому довкіллі.

Виділяють такі критерії сталого розвитку:
1. Відновлювані природні ресурси (такі як земля, ліси) мають не зменшуватися, а принаймні відтворюватися.
2. Невідновлювані природні ресурси (корисні копалини) потрібно вичерпувати якнайповільніше, з перспективою заміни на інші джерела енергії — сонячної, вітру, відливів тощо.
3. Відходи варто звести до мінімуму завдяки впровадженню маловідходних і ресурсозберігальних технологій.
4. Забруднення довкілля в майбутньому не має перевищувати сучасного рівня.

Шляхи досягнення сталого розвитку

Перший підхід — стратегія «тотального очищення», що пов’язує сталий розвиток людства з екологічно чистою енергетикою, безвідходними технологіями, замкнутими циклами виробництва. Однак впровадити це неможливо й дуже витратно. Тому цей підхід є недосяжним ідеалом.

Другий підхід — стратегія обмеженого споживання. Вона ґрунтується на тому, що людство споживає надто багато природних ресурсів, і саме це зумовлює виснаження та деградацію довкілля.


Перейди QR-кодом і переглянь відео про участь України в досягненні цілей сталого розвитку.
Запишіть у зошит
Принципи відповідального споживання
1. Звести до мінімуму накопичення природних і будь-яких інших ресурсів.
2. Зменшити кількість відходів за рахунок повторного використання.
3. Практикувати роздільний збір сміття й розвивати економіку замкнутого циклу.
4. Використовувати поновлювані ресурси.
5. Упроваджувати вироби з великим циклом життя.
6. Ділитися досвідом із майбутніми поколіннями.

Завантажте та прочитайте параграф

Перевір себе та поміркуй

1. Як впливають технології на довкілля?
2. Що таке сталий розвиток?
3. Які його критерії та шляхи досягнення?
4. Які цілі сталого розвитку визначено ООН?
5. Що таке відповідальне споживання?
6. Які приклади відповідального споживання тобі відомі?
7. Чи дотримуєшся ти принципів відповідального споживання? Яких саме?
8. Доведи, що в наш час існує проблема безвідповідального споживання.
9. Надай оцінку екологічним наслідкам діяльності людини вашої місцевості.

 Запропонуй та запиши у зошит теми екологічних проєктів, які можна реалізувати на уроках технологій.
__

Тема 2. Технологія догляду за житлом.

Запишіть у зошит основну інформацію до уроку

Розрізняють три види прибирання: щоденне, щотижневе та генеральне.
Щоденне прибирання передбачає протирання підлоги, чищення килимів пилососом.
Щотижневе прибирання — протирають також двері та підвіконня, миють квіти, здійснюють вологе прибирання підлоги.
Генеральне прибирання проводять рідше, приблизно раз на три місяці. Під час нього миють вікна, світильники, дзеркала, прибирають усередині шаф.

Мийні засоби — це натуральні та синтетичні речовини з очищувальною дією, насамперед мило та пральні порошки, які застосовують у побуті, промисловості та сфері обслуговування.Оберіть з матеріалу перлину мудрості, яка вам сподобалася та запишіть її. Поясніть чому ви її обрали.

Теми  інформаційних, пошукових проєктів

1. Мийні засоби українського виробництва.

2. Мийні засоби та екологія.

3. Вплив мийних засобів на організм людини.

__________

Модуль 2. Технологія виготовлення іграшки

Орієнтовні зразки виробів

Інформація

Дepeвинa є натуральним і eкoлoгічнo чистим матеріалом, що відновлюється.Найцінніша частина дерева — стовбур. Кожна порода деревини має свій колір, запах і текстуру.

Текстура - природній малюнок волокон деревини та річних кілець на зрізі.Розпилюючи стовбур (колоду) в поздовжньому напрямку на спеціальних верстатах різної конструкції - пилорамах, отримують пиломатеріали.

Пилорама дискова


Пилорама стрічкова

Пиломатеріали  –  це  пиляна  продукція певної  якості  та  розмірів,  що  має  дві пласкі  паралельні  поверхні.  Дошка  і  брусок  –  основні  види  пиломатеріалів.

 Брусок  –  це  пиломатеріал  завтовшки  до 100 мм включно і шириною не більшою від його подвійної товщини. 

Якщо поділити ширину пиломатеріалу на його товщину і отримаємо число 2 або менше, то це брусок.
Брусками вважають пиломатеріали 20х40 мм, 20х30 мм, 15х30 мм, 20х20 мм та інші.

 Дошка має такі елементи: пласть, ребро, крайки і торці. 


      Крайка (кромка, кант) - вузький поздовжній бік дошки. 

Пласть – широка частина дошки.  

Торець - поперечний кінцевий зріз пиломатеріалів.

Орієнтовна послідовність виготовлення виробу

1. Розмічання (кутник, лінійка, олівець)
2. Пиляння (ножівка, упорний брусочок)
3. Шліфування чорнове - шліфування торців після пиляння (шліфувальні колодки)
4. Обпилювання - формування конструктивних елементів:скоси, округлення тощо (рашпіль)
5. Розмічання для свердління (лінійка, шило)
6. Свердління отворів (свердло, свердлильний верстат)
7. Шліфування чистове (шліфувальна шкурка)
8. Фарбування (фарби для деревини, пензель)
9. Складання

Основи технології

Розмічання - це технологічна операція, що передбачає нанесення ліній на поверхню заготовки, що вказує на місця обробки.

Найчастіше застосовують лінійку, кутник та олівець.
Якщо широку частину кутника притиснути до бруска, то лінійка автоматично буде розташовуватися під прямим кутом до пиломатеріалу.

Пиляння -  це технологічна операція, що передбачає поділ матеріалу на частини за допомогою пилки. 
Пилки по деревині ще називають ножівками.
Для пиляння дрібних брусків бажано застосовувати дрібнозубі ножівки.
Пиляння починають на пласті (широкій стороні) з використанням спеціального упорного бруска. Пам'ятаємо, що лінія має залишитися на майбутній заготовці. Запилюють на 3-4 мм вглиб. Брусок повертають пропилом до себе і знову пиляють з упорним бруском на глибину 3-4 мм. Так само пиляють і третю сторону. Четверту сторону пиляють повністю.


Повторення

Проєктуванням називається спланована та послідовна діяльність, що спрямована на вирішення певного завдання, що включає процес виготовлення проекту та підготовку необхідної проєктної документації
Проєкт - це результат проєктування (виріб та документація). 

Для виконання творчого проекту тобі необхідно виконати 4 кроки або 4 етапи:
В результаті виконання кожного етапу виконується частина проекту, яка дозволяє продовжувати роботу над  проектом.

Технологічна операція – це частина роботи (вид роботи), що виконується певним інструментом та обладнанням з проміжним результатом.

Технологічний процес – це послідовний набір необхідних технологічних операцій, в результаті якого отримують виріб.

Технологія - це сукупність видів робіт, які застосовуються до конструкційних матеріалів з метою отримання продукції.

________________________________

Проєкт №2. Мініінсталяція з сокирками

За технологією художньої обробки листового металу та дроту.

План проекту


Завантажити план виконання проекту у форматі docx

 1. Організаційно-підготовчий етап

Виготовити сувенірну сокирку – просто, неоригінально та масово. Тому більш оригінальним проектом буде невелика інсталяція з сокирками. Одна із сокирок запропонована учителем та має чітко визначені розміри, яких необхідно дотримуватися. Інша сокирка – сконструйована, оригінальна. Крім того, до сокирок можна додати інші елементи: пеньочок, дрова, щит, шматок вертикальної гілки, тримач з кільцем тощо.

Всю інсталяцію доцільно виконати на основі з деревинного матеріалу.

Таким чином, інсталяцію можна використовувати як подарунок, сувенір, тримач для записок або календарика, аксесуар на столі тощо.

 Завдання. Розгляньте банк ідей. Оберіть з переліку вимоги  до проєкту. Додайте свої вимоги.

Орієнтовний перелік вимог: оригінальність, функціональність, якість виготовлення, міцність з’єднань, естетичність, технологічність, економність, екологічність, безпечність тощо.

Банк ідей до міні інсталяції з сокирками

Банк ідей сокирок


Також скористайтеся сервісом Google

Банк ідей інсталяцій
Інформація до проєкту

Термін "інсталяція" походить від англійського дієслова "to install" (встановлювати) і розкриває технічний аспект виготовлення інсталяції: її не "малюють", не "пишуть", а саме компонують, формують з окремих частин.

Інсталяція має в своєму складі компоненти, які з технологічної точки зору правильно називати деталями.

Деталь (проста деталь) - це виріб, який виготовлений з одного шматка матеріалу  без застосування складальних операцій (склеювання, зварювання тощо).

Складальні операції виконують за допомогою з’єднань.


 


Якщо деталі з’єднані нерознімним з’єднанням, то їх разом називають складальною одиницею або складною деталлю.

Деталі можна отримувати різними способами: різанням, штампуванням, литтям тощо. Випилювання виробів з фанери відносять до різання.

Під час утворення деталей за допомогою різання із заготовки забирається за допомогою гострого інструменту надлишки матеріалу які, як правило, перетворюються у стружку. Таким способом виготовляють велику кількість деталей та виробів. Одним із сучасних способів різання - різання лазером.

Деталі складної форми з метою економії часу та матеріалу утворюють за допомогою лиття. На ливарному виробництві розплавлений метал (пластмасу, гуму тощо) заливають у спеціальні форми, які повторюють форму деталі.


 З листового металу зручно у великій кількості виготовляти деталі простої та складної форми. Для штампування використовують різноманітні преси зі змінними формами. 

 
2. Конструкторський етап
Завдання 1
Виконати кресленик сокирки за зразком учителя

(Виконати максимально точно ескіз у зошиті за креслеником, звернути увагу на товщину ліній, розташування чисел, стрілки)

Завдання 2
Користуючись банком ідей сокирок (дивись вище), виконати малюнок сокирки. Можна намалювати фантазійну або іншу сокирку. Орієнтовні розміри 30-40 мм.

Завдання 3.  
.Користуючись банком ідей інсталяцій (дивись вище), виконати малюнок міні інсталяції з двома сокирками, додавши додаткові елементи інсталяції: пеньочок, дрова, щит, стіну тощо.
Для створення інсталяції можна користуватися методом комбінування, тобто поєднувати частини різних композицій в одну. В результаті ми маємо отримати оригінальне поєднання в одному виробу, що задовольняє критерії.


3. Технологічний етап

Штангенциркулі – група інструментів, які застосовуються для вимірювання зовнішніх і внутрішніх розмірів, розмічання деталей та інших робіт. Штангенциркулі є різні за конструкцією та призначенням. Найбільш поширений штангенциркуль типу І. Він дозволяє виконувати вимірювання з точністю 0.1 мм.

Штангенциркуль має штангу, на якій нанесено шкалу з міліметровими поділками. На одному кінці цієї штанги є нерухомі вимірювальні губки і, а на іншому кінці - лінійка для вимірювання глибин. По штанзі переміщається рухома рамка.

Рамка у процесі зміни закріплюється на штанзі гвинтом. Нижні губки (служать для виміру зовнішніх розмірів, а верхні - для внутрішніх розмірів. На скошеній грані рамки  нанесено шкалу, яка має назву «ноніус».      


Розмір зчитуємо по першій великі поділці ноніуса та по тих поділках обох шкал, які збігаються в одну лінію. 
Нульова поділка ноніуса вказує на кількість цілих міліметрів. Ця поділка не завжди  збігається з поділкою на міліметровій шкалі, а може бути розміщена між поділками. Тому відзначаємо ту поділку на міліметровій шкалі, яку ноніус "0" уже минув.  В нашому випадку - 7 мм. 
Далі необхідно визначити десяті частини. Для цього знаходимо співпадіння поділки ноніуса з міліметровою шкалою. В нашому випадку співпала 6 поділка, тому додаємо 0,6 мм.

Інші  приклади вимірювань. Увага! На міліметровій шкалі (вгорі) вказані сантиметри.
 

 
119,0 мм
 
 
55,5 мм
Заклепкове з'єднання

Для заклепок отвір має бути на 0,1 мм більший ніж діаметр стрижня заклепки. Розмітивши та накернивши на заготовці  центр  майбутнього  отвору,  потрібно  покласти заготовку на підкладну дошку та міцно утримувати пасатижами або іншими пристосуваннями під час свердління. Опускати свердло слід повільно, без ривків. Це робиться з метою захисту рук від ушкоджень.

Припуск заготовки з дроту на формування замикаючої півкруглої головки становить 1,5 діаметра дроту. Дріт для заклепки алюмінієвий діаметром 3,5 мм, товщина 2-х листів для з’єднання по 0,4 мм. Потрібно сформувати дві головки (одна заставна, друга замикаюча). Розрахунок довжини заготовки для виготовлення заклепки становитиме: L=3,5·1,5·2+0,4·2=10,5+0,8=11.3 мм. 

Якщо використовуємо готову заклепку, то потрібно сформувати тільки замикаючу головку L=3,5·1,5+0,4·2=5,25+0,8=6,05 мм. Тобто слід взяти заклепку з довжиною стрижня 6 мм. 

Згинання та з'єднання  деталей сокирки
 
Завантажити матеріал у форматі pdf

Завантажити матеріал у форматі docx


4. Заключний етап 

Дай відповідь на запитання.

Що нового ти дізнався під час опрацювання цього проєкту? 


______________________

__________
Технологія побутової діяльності
Тема 1. Побутова техніка


Тема 2. Екостиль


____________________

Проєкт №1. За технологією обробки листового металу та дроту

Декоративна квітка


Про проєктування
 
За змістом типи проєктів: практичні (виріб та документація) та інформаційні (реферат, дослідження).
За кількістю учасників типи проєктів: індивідуальні (1 виконавець), парні (2 виконавці), групові (3 і більше виконавців).

Проєктна документація - вся знайдена та створена у процесі виконання проєкту інформація у вигляді текстів, зображень, схем, таблиць та ін.

Для виконання творчого проекту тобі необхідно виконати 4 етапи:
- організаційно-підготовчий - формулювання теми та мети проєкту, критерії, зображення подібних виробів, інформація про матеріал та виріб.
- конструкторський - підготовка зображень (творча обробка знайдених раніше зображень: спрощення, ускладнення, об'єднання тощо), за якими буде виготовлятися виріб з врахуванням критеріїв
- технологічний - ознайомлення з технологією та особливостями виготовлення виробу, виготовлення виробу з врахуванням критеріїв.
- заключний - відповідність критеріям, витрати на проєкт, висновки.

1. Організаційно-підготовчий етап 

Мета проєкту

Цікавих виробів з дроту, на жаль, мало. Значно більше виробів, що містять деталі з дроту та інших конструкційних матеріалів, зокрема листового металу.

Одним із таких виробів є декоративні квіти. Такий виріб можна використати як подарунок, прикрасу приміщення.

Критерії

 Оскільки виріб декоративний, то серед вимог найпершою можна поставити естетичність. Друга вимога - безпечність.

Наступні вимоги:
- простота виготовлення
- екологічність
- економність
- оригінальність

Подібні вироби

 Формат docx.
Завантажити вироби  до проекту

 Інформація до проєкту

 Тонкі листи виготовляють  зі  сталі або інших металів  з  розпечених зливків  металів  їх прокатуванням  на спеціальних машинах  -   прокатних станах.


Прокатний стан -  це система обладнання,  у якому заготовці з металу під тиском  надають певної форми та розмірів поперечного перерізу.

Листову сталь завтовшки 0,2...0,5 мм називають жерстю

Дріт виготовляють двома способами. Волочінням виготовляють тонкі дроти з точним профілем та розмірами. Волочений дріт йде на виготовлення струмопровідних дротів.  Прокатуванням виготовляють дріт-катанку більшого діаметру, але такий дріт має неточності форми та розмірів, які можуть коливатися у певних межах. Такий дріт є заготовками для деталей інших виробів.

Простий ручний прокатний стан для прокатування дроту
-----------

 

Схема волочіння.

 

Схема верстата волочильного


Зовнішній вигляд волочильного верстата

-----------

Властивості конструкційних матеріалів з металів та сплавів

До  механічних  властивостей  належить  здатність  конструкційних матеріалів  витримувати  зовнішнє  навантаження  або  руйнуватися  від його  дії. 

Міцність -   властивість,  що характеризує  стійкість конструкційного  матеріалу  проти  руйнування. 

Твердість  -   здатність  матеріалу чинити  опір  проникненню  в  нього іншого  твердого  тіла,  наприклад  знарядь  обробки  (ножиць,  свердел,  інших  різальних  інструментів). 

Пружність  -   властивість  матеріалу  змінювати  свою  форму  та  відновлювати  її  після  припинення дії  навантаження.

Пластичність – властивість матеріалу змінювати свою форму та залишати її після припинення дії навантаження.

Механічні властивості впливають на технологічний процес. Наприклад, від твердості дроту буде залежати вибір інструменту для поділу його на частини. Твердий дріт перепилюють ребром напилка або ножівкою. М'який дріт можна перекушувати кусачками. Твердий дріт, як правило, ще й пружний, а м'який - більш пластичний.
 2. Конструкторський етап

 Поняття про метод біоформ та його застосування

Наука  про  використання  біологічних  особливостей  живої природи для конструювання виробів та вдосконалення технологій називається біонікою.

Цінність багатьох виробів підвищується, якщо вони мають оригінальну форму, яка відрізняє їх від усіх інших виробів. Одним із способів творення оригінальної, нової форми є запозичення з живої природи форм, кольорів, конструкцій. Такі форми виробів називають біоформами. Декоративна квітка і є  зразком застосування біоформ під час конструювання виробів.


Лінії креслення


Поняття про масштаб та розміри

Розміри на кресленнях позначають розмірними числами на розмірних лініях. Лінійні розміри, які позначають величини прямолінійних елементів предмета (довжину, ширину, товщину), подають у міліметрах, але позначення одиниці вимірювання не вказують

Зразок нанесення розмірів на кресленику виробу


Масштаб – це відношення лінійних розмірів зображення на кресленні, до відповідних розмірів предмета. 

Масштаб збільшення 2:1 - зображення предмета більше у 2 рази від розмірів предмета.

Масштаб зменшення 1:2  - зображення предмета менше у 2 рази від розмірів предмета.

Натуральна величина 1:1 - зображення предмета та розміри предмета однакові.

Під час масштабування зображення розмірні числа вказують дійсні розміри предмета, а не ті, що отримали на зображенні внаслідок збільшення або зменшення.

Конструювання виробу

Зразки квітів з природи, які знайдені в мережі інтернет.


На їх основі  були розроблені два варіанти набору деталей до квітки.

3. Технологічний етап

 Виготовлення виробу з тонкого листового металу передбачає послідовне виконання певних видів робіт:

-        підготовка листового металу до нанесення контуру деталі та лінії елементів;

-        розмічання – нанесення ліній контурів та елементів деталі;

-        вирізування заготовки;

-        обпилювання заготовки до необхідних розмірів;

-        свердління отворів та їх обробка (за потреби);

-        згинання (за потреби);

-        з’єднання деталей у виріб.

Випрямлення  -   це  технологічна  операція  з  вирівнювання  ударами нерівностей  металевих заготовок і деталей,  що мають вм’ятини,  опуклості,  викривлення  тощо.

Зазначену  технологічну  операцію  виконують  за  допомогою дерев’яного  молотка (киянки) на рівній металевій поверхні (плиті).

Технологічна операція  нанесення  розмічальних  ліній  або  рисок  на заготовках,  що  визначають  місця  виконання  технологічних  операцій, визначених  графічним документом,  називається розмічанням.

Припуск на обробку – це спеціально залишена частина матеріалу для наступної більш точної обробки.

Різанням називається операція роз’єднання цілого листа, смуги або стрічки на частини визначеної форми і розмірів,  які називаються заготовками. Під дією механічного зусилля різальні  кромки  ножиць розділяють шар металу на дві частини.

 Обпилюванням називається слюсарна операція з обробки металів та інших матеріалів зняттям незначного шару матеріалу напилками.

4. Заключний етап

(Зразок запису)  
Виготовлений виріб відповідає усім вимогам крім безпечності. Адже листочки були виготовлені з гострими краями, не притупленими.
Якби я ще раз робив такий виріб, то я б зробив би 2 віночки квітки замість одного. Листочки виготовив округлими для безпечності та простоти виготовлення.

____________

Модуль 2. Технологія обробки дроту та тонколистового металу.

Головоломка з дроту


Одним із способів розвитку логіки та настирливості є розв'язування головоломок. Вони є різної складності та можуть виготовлятися з різних конструкційних матеріалів. Одні з найпростіших головоломок є головоломки з дроту. Їх легко виготовити самому.

Головоломка має бути:
- функціональна
- проста у виготовленні
- дешева
- безпечна
- екологічна.

Варіанти виробуДріт як конструкційний матеріал 

 Метал – це чиста речовина, що добре проводить електрострум, тепло та блищить. Металами є прості речовини більшості хімічних елементів: залізо, алюміній, міць, золото, срібло, титан, платина, цинк. олово, свинець тощо.

 Сплав – це суміш металів або металів з іншими речовинами, матеріал з металічними властивостями.
  Сталь – це сплав на основі заліза з вмістом Карбону менше 2% та інших компонентів.

Сировиною для сталі є залізна руда, з якої виплавляють спочатку інший сплав на основі заліза - чавун. З чавуну та металобрухту отримують сталь. Сталь можна переплавляти безліч разів, а додаючи різні домішки в різній кількості можна отримати сталь з різними властивостями.
 
Дріт – це виріб з металу у вигляді нитки.
Виготовлення дроту у Кривому Розі

Метали як сировина для дроту

Залізо - пластичний і важкий метал сіруватого сріблястого кольору. За поширеністю у природі  посідає друге місце серед металів. Використовується у вигляді різноманітних сплавів.

Алюміній — сріблясто-білий легкий метал, добрий провідник тепла і електрики, пластичний, легко піддається механічній обробці.  Найпоширеніший на Землі метал. Використовується самостійно або у вигляді сплавів для передачі електроенергії, літакобудуванні тощо.

Мідь -  пластичний, важкий  метал червонувато-золотистого кольору (рожевий за відсутності оксидної плівки), добрий провідник тепла і електрики. Застосовується в радіоелектроніці та електротехніці.

Конструкція виробу

Послідовність виготовлення виробу

Обрати заготовки, оглянути на наявність вад (кривизна, вм’ятини тощо).
Обпиляти шляпку  цвяха та частково спиляти вістря
Відшліфувати заготовки
Зігнути заготовки у пристосуванні
Регулювати зазори в деталях
Перевірити функціонування.

Робоче місце

Основне  обладнання робочого місця для  обробки  металів  -  слюсарний верстак.  

Лещата - це пристосування для фіксації та утримування заготовок в необхідному положенні для обробки.

Слюсарні  лещата кріпляться на кришці верстака.  Унаслідок кріплення в лещатах заготовок на їхній поверхні можуть з’являтися  вм’ятини  від  насічок  пластин  сталевих  нагубників. Тому використовують накладні губки, які оберігають оброблену поверхню заготовки від пошкодження.

1 — плита основи, 2 — поворотна плита разом із нерухомою губкою, 3 — фіксуючий гвинт, 4 — змінні накладки губок лещат, 5 — рухома губка лещат, 6 — важіль; 7 — гвинтовий механізм затискання.

 Правила  безпечної роботи з лещатами

1.  Заготовку  закріплювати  надійно

2. Рукоятку гвинта обертають плавно без кидання 

3.  Після  роботи  слід  очистити  лещата  від  ошурків  та  бруду  спеціальною  щіткою.

4.  Губки лещат  слід  залишати  розсунутими  на  10...15  мм.

 Технологічні операції для обробки сталевого дроту

Зазвичай  заводи  випускають  дріт  у  бухтах.  Для  виготовлення  виробу  необхідно  відрізати  (відкусити)  заготовку  потрібної  довжини за допомогою спеціальних кусачок.

Сталевий  дріт  часто поділяють  на  шматки, надпилюючи  його  ребром  напилка  та  ламаючи. 

Сталевий  дріт  випрямляють  киянкою  на  стальній  або  чавунній плиті  або  молотком  на  дерев’яній  підставці. Випрямляти дріт слюсарним молотком на металевій поверхні можна тільки наносячи легкі удари, а оброблений дріт не можна, оскільки на поверхні заготовки утворюються вм'ятини. Перед роботою молотком слід впевнитися, що молоток міцно насаджений на ручку, а ручка не має тріщин.

Після відкушування дроту залишається гострий кінець, який необхідно спиляти за допомогою напилка. Напилок має міцно кріпитися в ручці, а ручка має бути без тріщин.


Напилки бувають крупні, середні (личкувальні) та мілкозубі (бархатні, оксамитові).

 Заготовку затискають якомога нижче, так щоб над рівнем губок заготовка виступала приблизно на 5 мм. Рухають напилок вперед для спилювання металу.


Згинання сталевого дроту виконують в лещатах з використанням оправок (необхідної форми шматки металу) або у пристосуваннях. Пристосування можуть мати різну конструкцію. Поширеним є пристосування планшетного типу. На плоскій поверхні зі сталі вставлені стрижні та упори в необхідному місці. Для полегшення роботи можна застосовувати трубчастий важіль. Для кожного виробу застосовують, як правило, свої пристосування. Інколи пристосування можуть бути універсальними.


_________
Модуль 1. Технології художньої обробки деревинних матеріалів. 

Який він – рукотворний світ.

Ремесло — дрібне виробництво за допомогою примітивного обладнання, для задоволення побутових та господарських потреб, або на продаж.

Приклади: гончарство, ковальство, чинбарство, кушнірство, ткацтво, килимарство, плетіння, столярство, теслярство, бондарство, гутництво тощо.

В теперішній час ремісництво переважно витіснене промисловим виробництвом. Хоча деякі ремесла продовжують розвиватися з використанням нових технології (столярство, теслярство тощо) або займають унікальну нішу та конкурують з промисловими виробами (гончарство, плетіння).

Прикладне мистецтводекоративно-ужиткове мистецтво — один із видів художньої діяльності, твори якого поєднують естетичні та практичні якості. 

Межа між ремеслом і мистецтвом (а отже, і між митцем і майстром) є розмитою, про що свідчать терміни «художнє ремесло» або «ужиткове мистецтво» (тобто, прикладне мистецтво). Декоративне означає «прикрашати», а ужиткове — означає, що речі мають практичний вжиток, а не лише є предметом естетичної насолоди.Основні поняття

Конструкційний матеріал - матеріал, з якого виготовляють виріб або його частини. 

Деталь -  виріб, який виготовлений з одного шматка конструкційного матеріалу без складання

Технологічна операція - вид роботи, що виконується інструментом або групою інструментів з метою отримання певного результату. 

Технологія - сукупність технологічних операцій, що можуть  застосовуватися до конструкційного матеріалу з метою отримання продукції

Технологічній процес послідовність необхідних технологічних операцій, що застосовуються до конструкційного матеріалу з метою отримання виробу.

Робоче місце – це ділянка майстерні з необхідним обладнанням, інструментами та матеріалами, на якій виконуються практичні роботи.

Як виявити потреби у виготовленні виробів.

У виборі виробу для виготовлення або для творчої роботи слід враховувати власні пізнавальні  інтереси,  захоплення,  хобі.

Деякі напрямки практичної діяльності:

- мій дім (удосконалення кухонного приладдя, меблів, озеленення квартири)

- дозвілля (виготовлення іграшок, головоломок, подарунків, сувенірів)

- школа (озеленення школи, ремонт меблів, класні куточки, обладнання для кабінетів)

- тварини (створення виробів для подорожей із домашніми улюбленцями)

- спорт (виготовлення інвентаря для ігор, шашок, шахів тощо).

Мета виготовлення обраного виробу

Мета або ціль — означає стан в майбутньому, котрий можливо змінити відносно теперішнього та варто, бажано або необхідно досягнути.

Тим самим мета є бажаною кінцевою точкою процесу, як правило дії людини. З досягненням мети пов'язаний успіх проекту, або важливої роботи.

Для того, щоб досягти мети слід визначити завдання та спланувати свою діяльність.

Завдання - наперед визначений, запланований для виконання обсяг роботи.

Планування  —  визначений  порядок  дій,  потрібних  для досягнення поставленої мети. 

Фанера - конструкційний матеріал

Багато виробів виготовляють з фанери. Вона красива та міцна, легко обробляється. З фанери виготовляють різноманітні сувеніри, іграшки, меблі, елементи будівель. Для виготовлення виробів в навчальних майстернях використовують тришарову фанеру.

Фанера – це конструкційний матеріал, що виготовлений з непарної кількості листів шпону, які склеєні навхрест волокнами.


Фанера може мати вади (сколи, тріщини, сучки, розшаровуваність тощо). Їх кількість залежить від сорту фанери. Перший сорт вад майже немає, 4 сорт має їх найбільше.

Що впливає на якість виготовлення виробу

Якість продукції — сукупність властивостей продукції, які визначають ступінь придатності її для використання за призначенням.

На якість впливають:  якість матеріалу, кваліфікація майстра (знання та уміння), якість обладнання,  умови праці.

Технологічна послідовність виготовлення виробу.

Орієнтовна послідовність виготовлення виробу.

1.       Розмічання

2.       (4) Випилювання за контуром

3.       (2) Утворення отворів

4.       (3)Випилювання отворів

5.       Обробка крайок

6.       Шліфування поверхні

7.       (8) Оздоблення

8.       (7) Складання

Частини лобзика: рамка, ручка, притискачі, болти, гвинти.

Для випилювання в лобзику фіксують пилочку, яку розміщують між рамкою та затискачами. Зубчики пилочки повинні бути напрямлені до ручкиПилочка має бути натягнута, для цього слід стиснути рамку лобзика на

Розмічання – це технологічна операція, що передбачає нанесення ліній на поверхню заготовки, що визначають місця обробки. 

Найчастіше розмічання виконують за допомогою копіювального паперу.

Раціональне використання матеріалів

З природніх матеріалів людина одержує матеріали, яких немає в природі. З нафти, природного газу та кам’яного вугілля виготовляють пластмасу, гуму, поліетилен, поролон. З деревини виготовляють папір, з піску та інших матеріалів – скло. Для отримання матеріалів використовується енергія та праця спеціалістів. Матеріали мають певну вартість, що залежить від вартості сировини, вартості витраченої енергії, оплати праці, логістики.

Конструкційні матеріали, які використовуються для виготовлення виробів слід розумно  (раціонально) використовувати. Економне використання дозволяє зменшити кількість відходів та з того ж шматка матеріалу можна виготовити більше деталей за умови їх розумного розміщення. Це призводить до зменшення вартості виробу та зменшення відходів. Часто конструкційні матеріали мають в тій чи іншій мірі небезпечні компоненти (у фанері смола - спеціальний клей), зменшення кількості відходів зменшує забруднення навколишнього середовища.

____________________
______
_


Немає коментарів:

Дописати коментар