6 клас

Навчальні матеріали для учнів 6-го класу

_____________

 Правила безпечної роботи та поведінки у майстерні

Навчальні майстерні є приміщеннями з підвищеними ризиком отримати травму через насиченість верстатами та іншими обладнанням для виконання роботи з великою кількістю виступаючих рукояток та інших частин. Для виконання робіт на робочому місці використовують гострі або важкі інструменти, якими можна поранитися або поранити однокласника. 

_____________________

2022-2023 навчальний рік

_________________

Проєкт №4. Міні інсталяція з сокирками

Основна технологія: технологія обробки тонколистового металу.

План проекту


Завантажити план виконання проекту у форматі docx

 1. Організаційно-підготовчий етап

Виготовити сувенірну сокирку – просто, неоригінально та масово. Тому більш оригінальним проектом буде невелика інсталяція з сокирками. Одна із сокирок запропонована учителем та має чітко визначені розміри, яких необхідно дотримуватися. Інша сокирка – сконструйована, оригінальна. Крім того, до сокирок можна додати інші елементи: пеньочок, дрова, щит, шматок вертикальної гілки, тримач з кільцем тощо.

Всю інсталяцію доцільно виконати на основі з деревинного матеріалу.

Таким чином, інсталяцію можна використовувати як подарунок, сувенір, тримач для записок або календарика, аксесуар на столі тощо.

 Завдання. Розгляньте банк ідей. Оберіть з переліку вимоги  до проєкту. Додайте свої вимоги.

Орієнтовний перелік вимог: оригінальність, функціональність, якість виготовлення, міцність з’єднань, естетичність, технологічність, економність, екологічність, безпечність тощо.

Банк ідей до міні інсталяції з сокирками

Банк ідей сокирок


Також скористайтеся сервісом Google

Банк ідей інсталяцій
Інформація до проєкту

Термін "інсталяція" походить від англійського дієслова "to install" (встановлювати) і розкриває технічний аспект виготовлення інсталяції: її не "малюють", не "пишуть", а саме компонують, формують з окремих частин.

Інсталяція має в своєму складі компоненти, які з технологічної точки зору правильно називати деталями.

Деталь (проста деталь) - це виріб, який виготовлений з одного шматка матеріалу  без застосування складальних операцій (склеювання, зварювання тощо).

Складальні операції виконують за допомогою з’єднань.


 


Якщо деталі з’єднані нерознімним з’єднанням, то їх разом називають складальною одиницею або складною деталлю.

Деталі можна отримувати різними способами: різанням, штампуванням, литтям тощо. Випилювання виробів з фанери відносять до різання.

Завдання. Обрати  тип з'єднання та виконати  інформаційне міні дослідження (повідомлення). Обсяг 0,5-1 с. 

Під час утворення деталей за допомогою різання із заготовки забирається за допомогою гострого інструменту надлишки матеріалу які, як правило, перетворюються у стружку. Таким способом виготовляють велику кількість деталей та виробів. Одним із сучасних способів різання - різання лазером.

Деталі складної форми з метою економії часу та матеріалу утворюють за допомогою лиття. На ливарному виробництві розплавлений метал (пластмасу, гуму тощо) заливають у спеціальні форми, які повторюють форму деталі.


 З листового металу зручно у великій кількості виготовляти деталі простої та складної форми. Для штампування використовують різноманітні преси зі змінними формами. 


 
2. Конструкторський етап
Завдання 1. Користуючись банком ідей сокирок (дивись вище), виконати малюнок сокирки. Можна намалювати фантазійну або іншу сокирку. Орієнтовні розміри 30-40 мм.
Завдання 2.Користуючись банком ідей інсталяцій (дивись вище), виконати малюнок міні інсталяції з двома сокирками, додавши додаткові елементи інсталяції: пеньочок, дрова, щит, стіну тощо.
Завдання 3.  Виконати кресленик сокирки за зразком учителя
(Виконати максимально точно ескіз у зошиті за креслеником, звернути увагу на товщину ліній, розташування чисел, стрілки)

3. Технологічний етап

Штангенциркулі – група інструментів, які застосовуються для вимірювання зовнішніх і внутрішніх розмірів, розмічання деталей та інших робіт. Штангенциркулі є різні за конструкцією та призначенням. Найбільш поширений штангенциркуль типу І. Він дозволяє виконувати вимірювання з точністю 0.1 мм.

Штангенциркуль має штангу, на якій нанесено шкалу з міліметровими поділками. На одному кінці цієї штанги є нерухомі вимірювальні губки і, а на іншому кінці - лінійка для вимірювання глибин. По штанзі переміщається рухома рамка.

Рамка у процесі зміни закріплюється на штанзі гвинтом. Нижні губки (служать для виміру зовнішніх розмірів, а верхні - для внутрішніх розмірів. На скошеній грані рамки  нанесено шкалу, яка має назву «ноніус».      


Розмір зчитуємо по першій великі поділці ноніуса та по тих поділках обох шкал, які збігаються в одну лінію. 
Нульова поділка ноніуса вказує на кількість цілих міліметрів. Ця поділка не завжди  збігається з поділкою на міліметровій шкалі, а може бути розміщена між поділками. Тому відзначаємо ту поділку на міліметровій шкалі, яку ноніус "0" уже минув.  В нашому випадку - 7 мм. 
Далі необхідно визначити десяті частини. Для цього знаходимо співпадіння поділки ноніуса з міліметровою шкалою. В нашому випадку співпала 6 поділка, тому додаємо 0,6 мм.

Інші  приклади вимірювань. Увага! На міліметровій шкалі (вгорі) вказані сантиметри.
 
114.3 мм
 
119,0 мм
 
59,0 мм
 
55,5 мм
 Особливості заклепкового з'єднання

Для заклепок отвір має бути на 0,1-0,2 мм більший ніж діаметр стрижні заклепки. Розмітивши  та накернивши на заготовці  центр  майбутнього  отвору,  потрібно  покласти заготовку на підкладну дошку та міцно утримувати пасатижами або іншими пристосуваннями.  Це робиться з метою захисту рук від ушкоджень.

Припуск заготовки з дроту на формування замикаючої півкруглої головки становить 1,5 діаметра дроту. Оскільки дріт діаметром 3,5 мм, товщина 2-х листів для з’єднання по 0,4 мм. То довжина стрижня становитиме: L=(3.5·1.5·2)+(0.4·2)=11.3 мм. 


 

4. Заключний етап 

Дай відповідь на запитання.

Що нового ти дізнався під час опрацювання цього проєкту? 

Які нові слова ти дізнався та вивчив?

Який варіант сокирки ти б зробив?

______________________

Проєкт №2

Декоративні квіти

Основна технологія: обробка дроту
Додаткова технологія: обробка тонкого листового металу 

1. Організаційно-підготовчий етап 

Вибір об’єкта проектування, моделі-аналоги

Цікавих виробів з дроту, на жаль, мало. Значно більше виробів, що містять деталі з дроту та інших конструкційних матеріалів, зокрема листового металу.

Одним із таких виробів є декоративні квіти. Такий виріб можна використати як подарунок, прикрасу приміщення.

Вимоги

 Оскільки виріб декоративний, то серед вимог найпершою можна поставити естетичність. Друга вимога - безпечність.

Наступні вимоги:
- простота виготовлення
- екологічність
- економність
- оригінальність

Банк ідей

 Формат docx.
Завантажити банк ідей до проекту

 Інформація до проєкту

 Тонкі листи виготовляють  зі  сталі або інших металів  з  розпечених зливків  металів  їх прокатуванням  на спеціальних машинах  -   прокатних станах.


Прокатний стан -  це система обладнання,  у якому заготовці з металу під тиском  надають певної форми та розмірів поперечного перерізу.

Листову сталь завтовшки 0,2...0,5 мм називають жерстю

Дріт виготовляють двома способами. Волочінням виготовляють тонкі дроти з точним профілем та розмірами. Волочений дріт йде на виготовлення струмопровідних дротів.  Прокатуванням виготовляють дріт-катанку більшого діаметру, але такий дріт має неточності форми та розмірів, які можуть коливатися у певних межах. Такий дріт є заготовками для деталей інших виробів.

Простий ручний прокатний стан для прокатування дроту
-----------

 

Схема волочіння.

 

Схема верстата волочильного


Зовнішній вигляд волочильного верстата

-----------

Властивості конструкційних матеріалів з металів та сплавів

До  механічних  властивостей  належить  здатність  конструкційних матеріалів  витримувати  зовнішнє  навантаження  або  руйнуватися  від його  дії. 

Міцність -   властивість,  що характеризує  стійкість конструкційного  матеріалу  проти  руйнування. 

Твердість  -   здатність  матеріалу чинити  опір  проникненню  в  нього іншого  твердого  тіла,  наприклад  знарядь  обробки  (ножиць,  свердел,  інших  різальних  інструментів). 

Пружність  -   властивість  матеріалу  змінювати  свою  форму  та  відновлювати  її  після  припинення дії  навантаження.

Пластичність – властивість матеріалу змінювати свою форму та залишати її після припинення дії навантаження.

Механічні властивості впливають на технологічний процес. Наприклад, від твердості дроту буде залежати вибір інструменту для поділу його на частини. Твердий дріт перепилюють ребром напилка або ножівкою. М'який дріт можна перекушувати кусачками. Твердий дріт, як правило, ще й пружний, а м'який - більш пластичний.
 2. Конструкторський етап

 Поняття про метод біоформ та його застосування

Наука  про  використання  біологічних  особливостей  живої природи для конструювання виробів та вдосконалення технологій називається біонікою.

Цінність багатьох виробів підвищується, якщо вони мають оригінальну форму, яка відрізняє їх від усіх інших виробів. Одним із способів творення оригінальної, нової форми є запозичення з живої природи форм, кольорів, конструкцій. Такі форми виробів називають біоформами. Декоративна квітка і є  зразком застосування біоформ під час конструювання виробів.


Лінії креслення


Поняття про масштаб та розміри

Розміри на кресленнях позначають розмірними числами на розмірних лініях. Лінійні розміри, які позначають величини прямолінійних елементів предмета (довжину, ширину, товщину), подають у міліметрах, але позначення одиниці вимірювання не вказують

Зразок нанесення розмірів на кресленику виробу


Масштаб – це відношення лінійних розмірів зображення на кресленні, до відповідних розмірів предмета. 

Масштаб збільшення 2:1 - зображення предмета більше у 2 рази від розмірів предмета.

Масштаб зменшення 1:2  - зображення предмета менше у 2 рази від розмірів предмета.

Натуральна величина 1:1 - зображення предмета та розміри предмета однакові.

Під час масштабування зображення розмірні числа вказують дійсні розміри предмета, а не ті, що отримали на зображенні внаслідок збільшення або зменшення.

Конструювання виробу

Зразки квітів з природи, які знайдені в мережі інтернет.


На їх основі  були розроблені два варіанти набору деталей до квітки.

3. Технологічний етап

 Виготовлення виробу з тонкого листового металу передбачає послідовне виконання певних видів робіт:

-        підготовка листового металу до нанесення контуру деталі та лінії елементів;

-        розмічання – нанесення ліній контурів та елементів деталі;

-        вирізування заготовки;

-        обпилювання заготовки до необхідних розмірів;

-        свердління отворів та їх обробка (за потреби);

-        згинання (за потреби);

-        з’єднання деталей у виріб.

Випрямлення  -   це  технологічна  операція  з  вирівнювання  ударами нерівностей  металевих заготовок і деталей,  що мають вм’ятини,  опуклості,  викривлення  тощо.

Зазначену  технологічну  операцію  виконують  за  допомогою дерев’яного  молотка (киянки) на рівній металевій поверхні (плиті).

Технологічна операція  нанесення  розмічальних  ліній  або  рисок  на заготовках,  що  визначають  місця  виконання  технологічних  операцій, визначених  графічним документом,  називається розмічанням.

Припуск на обробку – це спеціально залишена частина матеріалу для наступної більш точної обробки.

Різанням називається операція роз’єднання цілого листа, смуги або стрічки на частини визначеної форми і розмірів,  які називаються заготовками. Під дією механічного зусилля різальні  кромки  ножиць розділяють шар металу на дві частини.

 Обпилюванням називається слюсарна операція з обробки металів та інших матеріалів зняттям незначного шару матеріалу напилками.

4. Заключний етап

(Зразок запису)  
Виготовлений виріб відповідає усім вимогам крім безпечності. Адже листочки були виготовлені з гострими краями, не притупленими.
Якби я ще раз робив такий виріб, то я б зробив би 2 віночки квітки замість одного. Листочки виготовив округлими для безпечності та простоти виготовлення.

Проєкт №1

Головоломка з дроту

Основна технологія: обробка дроту

1. Організаційно-підготовчий етап

Одним із способів розвитку логіки та настирливості є розв'язування головоломок. Вони є різної складності та можуть виготовлятися з різних конструкційних матеріалів. Одні з найпростіших головоломок є головоломки з дроту. Їх легко виготовити самому.
Головоломка має бути:
- функціональна
- проста у виготовленні
- дешева
- безпечна
- екологічна.

Варіанти виробу (банк ідей)Інформація до проєкту

Поняття про проєктування

 Проєкт передбачає створення ідеї нового виробу, виготовлення його та оформлення відповідної документації.

На першому етапі, організаційно-підготовчому, виконується підготовча робота до виконання творчої роботи та виготовлення виробу: планування; визначається завдання (виріб) для проектування; створюється банк ідей та пропозицій; формулюються вимоги (функціональність, зручність у використанні, безпечність, естетичність, мала вартість, простота виготовлення, оригінальність тощо).

Слід ознайомитися з конструкціями, особливостями функціонування, матеріалами та формами уже створених виробів. Найкраще  вирішити дану проблему допоможуть різноманітні малюнки, фото, схеми та інша графічна інформація.
 
На другому етапі, конструкторському, виконується основна творча діяльність, опираючись на знайдену та опрацьовану інформацію організаційно-підготовчого етапу: вироблення власних ідей щодо створення або зміни конструкції виробу, матеріалів, форми тощо на основі базової моделі та моделей-аналогів; розробка та виконання необхідних зображень для виготовлення виробу, розробка зображень для оздоблення.

Третій етап, технологічний, передбачає виготовлення виробу згідно зображень деталей та виробу, технологічної послідовності виготовлення деталей та виробу в цілому.
Четвертий  етап, заключний. Слід виконати випробування виготовленого виробу на відповідність поставленим вимогам та написати висновок, провести підрахунки витрат на проєкт. 

Подібні вироби за призначенням називатимемо виробами-аналогами або моделями-аналогами.
З моделей-аналогів формують банк ідей.
Банк ідей – це набір моделей-аналогів певного виробу, які необхідні для подальшого використання під час конструювання.
Базова модель – модель-аналог з банку ідей, який найбільше відповідає вимогам та береться за основу для вдосконалення.

Дріт як конструкційний матеріал 

 Метал – це чиста речовина, що добре проводить електрострум, тепло та блищить. Металами є прості речовини більшості хімічних елементів: залізо, алюміній, міць, золото, срібло, титан, платина, цинк. олово, свинець тощо.

 Сплав – це суміш металів або металів з іншими речовинами, матеріал з металічними властивостями.
  Сталь – це сплав на основі заліза з вмістом Карбону менше 2%.
  Чавун - це сплав заліза з  вмістом Карбону більше 2%.
Крім вуглецю (Карбон) в чавуні є домішки марганцю, сірки, фосфору та кремнію. Сірка та фосфор є шкідливими домішками.
Чавун отримують з залізних руд. Сталь отримують з чавуну шляхом очищення його від зайвих домішок. Також сталі переплавляють з металобрухту.
 
Дріт – це виріб з металу у вигляді нитки.

Метали як сировина для дроту

Залізо - пластичний і важкий метал сіруватого сріблястого кольору. За поширеністю у природі  посідає друге місце серед металів. Використовується у вигляді різноманітних сплавів.

Алюміній — сріблясто-білий легкий метал, добрий провідник тепла і електрики, пластичний, легко піддається механічній обробці.  Найпоширеніший на Землі метал. Використовується самостійно або у вигляді сплавів для передачі електроенергії, літакобудуванні тощо.

Мідь -  пластичний, важкий  метал червонувато-золотистого кольору (рожевий за відсутності оксидної плівки), добрий провідник тепла і електрики. Застосовується в радіоелектроніці та електротехніці.

Більше про метали та сплави, дріт.

2. Конструкторський етап

Конструкція виробу


3. Технологічний етап

Робоче місце

Основне  обладнання робочого місця для  обробки  металів  -  слюсарний верстак.  

Лещата - це пристосування для фіксації та утримування заготовок в необхідному положенні для обробки.

Слюсарні  лещата кріпляться на кришці верстака.  Унаслідок кріплення в лещатах заготовок на їхній поверхні можуть з’являтися  вм’ятини  від  насічок  пластин  сталевих  нагубників. Тому використовують накладні губки, які оберігають оброблену поверхню заготовки від пошкодження.

1 — плита основи, 2 — поворотна плита разом із нерухомою губкою, 3 — фіксуючий гвинт, 4 — змінні накладки губок лещат, 5 — рухома губка лещат, 6 — важіль; 7 — гвинтовий механізм затискання.

 Правила  безпечної роботи з лещатами

1.  Заготовку  закріплювати  надійно

2. Рукоятку гвинта обертають плавно без кидання 

3.  Після  роботи  слід  очистити  лещата  від  ошурків  та  бруду  спеціальною  щіткою.

4.  Губки лещат  слід  залишати  розсунутими  на  10...15  мм.

 Технологічні операції для обробки сталевого дроту

Зазвичай  заводи  випускають  дріт  у  бухтах.  Для  виготовлення  виробу  необхідно  відрізати  (відкусити)  заготовку  потрібної  довжини за допомогою спеціальних кусачок.

Сталевий  дріт  часто поділяють  на  шматки, надпилюючи  його  ребром  напилка  та  ламаючи. 

Сталевий  дріт  випрямляють  киянкою  на  стальній  або  чавунній плиті  або  молотком  на  дерев’яній  підставці. Випрямляти дріт слюсарним молотком на металевій поверхні не можна, оскільки заготовка від цього розплескується,  тобто пошкоджується. Перед роботою молотком слід впевнитися, що молоток міцно насаджений на ручку, а ручка не має тріщин.

Після відкушування дроту залишається гострий кінець, який необхідно спиляти за допомогою напилка. Напилок має міцно кріпитися в ручці, а ручка має бути без тріщин.


Напилки бувають крупні, середні (личкувальні) та мілкозубі (бархатні, оксамитові).

 Заготовку затискають якомога нижче, так щоб над рівнем губок заготовка виступала приблизно на 5 мм. Рухають напилок вперед для спилювання металу.


Згинання сталевого дроту виконують в лещатах з використанням оправок (необхідної форми шматки металу) або у пристосуваннях. Пристосування можуть мати різну конструкцію. Поширеним є пристосування планшетного типу. На плоскій поверхні зі сталі вставлені стрижні та упори в необхідному місці. Для полегшення роботи можна застосовувати трубчастий важіль. Для кожного виробу застосовують, як правило, свої пристосування. Інколи пристосування можуть бути універсальними.

4. Заключний етап

Дати відповіді на запитання:

- Яким вимогам має відповідати головоломка з дроту/цвяхів?

- Що ти дізнався про конструкційні матеріали?

- Які технологічні операції необхідно виконати для виготовлення виробу?


__________________________
______
___

2021-2022 навчальний рік


Проєкт №4. Міні інсталяція з сокирками

Основна технологія: технологія обробки тонколистового металу.

План проекту


Завантажити план виконання проекту у форматі docx

 1. Організаційно-підготовчий етап

Виготовити сувенірну сокирку – просто, неоригінально та масово. Тому більш оригінальним проектом буде невелика інсталяція з сокирками. Одна із сокирок запропонована учителем та має чітко визначені розміри, яких необхідно дотримуватися. Інша сокирка – сконструйована, оригінальна. Крім того, до сокирок можна додати інші елементи: пеньочок, дрова, щит, шматок вертикальної гілки, тримач з кільцем тощо.

Всю інсталяцію доцільно виконати на основі з деревинного матеріалу.

Таким чином, інсталяцію можна використовувати як подарунок, сувенір, тримач для записок або календарика, аксесуар на столі тощо.

 Завдання. Розгляньте банк ідей. Оберіть з переліку вимоги  до проєкту. Додайте свої вимоги.

Орієнтовний перелік вимог: оригінальність, функціональність, якість виготовлення, міцність з’єднань, естетичність, технологічність, економність, екологічність, безпечність тощо.

Банк ідей до міні інсталяції з сокирками

Банк ідей сокирок


Також скористайтеся сервісом Google

Банк ідей інсталяцій
Інформація до проєкту

Термін "інсталяція" походить від англійського дієслова "to install" (встановлювати) і розкриває технічний аспект виготовлення інсталяції: її не "малюють", не "пишуть", а саме компонують, формують з окремих частин.

Інсталяція має в своєму складі компоненти, які з технологічної точки зору правильно називати деталями.

Деталь (проста деталь) - це виріб, який виготовлений з одного шматка матеріалу  без застосування складальних операцій (склеювання, зварювання тощо).

Складальні операції виконують за допомогою з’єднань.


 


Якщо деталі з’єднані нерознімним з’єднанням, то їх разом називають складальною одиницею або складною деталлю.

Деталі можна отримувати різними способами: різанням, штампуванням, литтям тощо. Випилювання виробів з фанери відносять до різання.

Завдання. Обрати  тип з'єднання та виконати  інформаційне міні дослідження (повідомлення). Обсяг 0,5-1 с. 

Під час утворення деталей за допомогою різання із заготовки забирається за допомогою гострого інструменту надлишки матеріалу які, як правило, перетворюються у стружку. Таким способом виготовляють велику кількість деталей та виробів. Одним із сучасних способів різання - різання лазером.

Деталі складної форми з метою економії часу та матеріалу утворюють за допомогою лиття. На ливарному виробництві розплавлений метал (пластмасу, гуму тощо) заливають у спеціальні форми, які повторюють форму деталі.


 З листового металу зручно у великій кількості виготовляти деталі простої та складної форми. Для штампування використовують різноманітні преси зі змінними формами. 


 
2. Конструкторський етап
Завдання 1. Користуючись банком ідей сокирок (дивись вище), виконати малюнок сокирки. Можна намалювати фантазійну або іншу сокирку. Орієнтовні розміри 30-40 мм.
Завдання 2.Користуючись банком ідей інсталяцій (дивись вище), виконати малюнок міні інсталяції з двома сокирками, додавши додаткові елементи інсталяції: пеньочок, дрова, щит, стіну тощо.
Завдання 3.  Виконати кресленик сокирки за зразком учителя
(Виконати максимально точно ескіз у зошиті за креслеником, звернути увагу на товщину ліній, розташування чисел, стрілки)

3. Технологічний етап

Штангенциркулі – група інструментів, які застосовуються для вимірювання зовнішніх і внутрішніх розмірів, розмічання деталей та інших робіт. Штангенциркулі є різні за конструкцією та призначенням. Найбільш поширений штангенциркуль типу І. Він дозволяє виконувати вимірювання з точністю 0.1 мм.

Штангенциркуль має штангу, на якій нанесено шкалу з міліметровими поділками. На одному кінці цієї штанги є нерухомі вимірювальні губки і, а на іншому кінці - лінійка для вимірювання глибин. По штанзі переміщається рухома рамка.

Рамка у процесі зміни закріплюється на штанзі гвинтом. Нижні губки (служать для виміру зовнішніх розмірів, а верхні - для внутрішніх розмірів. На скошеній грані рамки  нанесено шкалу, яка має назву «ноніус».      


Розмір зчитуємо по першій великі поділці ноніуса та по тих поділках обох шкал, які збігаються в одну лінію. 
Нульова поділка ноніуса вказує на кількість цілих міліметрів. Ця поділка не завжди  збігається з поділкою на міліметровій шкалі, а може бути розміщена між поділками. Тому відзначаємо ту поділку на міліметровій шкалі, яку ноніус "0" уже минув.  В нашому випадку - 7 мм. 
Далі необхідно визначити десяті частини. Для цього знаходимо співпадіння поділки ноніуса з міліметровою шкалою. В нашому випадку співпала 6 поділка, тому додаємо 0,6 мм.

Інші  приклади вимірювань. Увага! На міліметровій шкалі (вгорі) вказані сантиметри.
 
114.3 мм
 
119,0 мм
 
59,0 мм
 
55,5 мм
 Особливості заклепкового з'єднання

Для заклепок отвір має бути на 0,1-0,2 мм більший ніж діаметр стрижні заклепки. Розмітивши  та накернивши на заготовці  центр  майбутнього  отвору,  потрібно  покласти заготовку на підкладну дошку та міцно утримувати пасатижами або іншими пристосуваннями.  Це робиться з метою захисту рук від ушкоджень.

Припуск заготовки з дроту на формування замикаючої півкруглої головки становить 1,5 діаметра дроту. Оскільки дріт діаметром 3,5 мм, товщина 2-х листів для з’єднання по 0,4 мм. То довжина стрижня становитиме: L=(3.5·1.5·2)+(0.4·2)=11.3 мм. 


 

4. Заключний етап 

Дай відповідь на запитання.

Що нового ти дізнався під час опрацювання цього проєкту? 

Які нові слова ти дізнався та вивчив?

Який варіант сокирки ти б зробив?

______________________

Проєкт №3 

Серветниця

Основна технологія: технологія обробки тонколистового металу.

1. Організаційно-підготовчий етап

 Вибір об’єкта проектування, моделі-аналоги